İYS Sisteminde son gün 31 Mayıs!

Posted by melis
Category:

İleti gönderimlerinde 31 Mayıs 2021’dan sonra cezai yaptırım başlıyor.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile düzenli yapılan bilgilendirmeler, duyuru e-postaları, kampanyaların ve ticari amaçlı elektronik gönderilen SMS, e-posta gibi bütün iletilere (SMS, e-posta) yasal düzenlemeler geldi.

Gönderi yapan kuruluşların çeşitli kanallardan ileti gönderebilmek için alıcılardan onay alması gerekiyor. Kurumlar gönderi izinlerini yönetirken, bireylere ise onay ve ret hakkını kullanarak alacakları iletileri yönetebilecekleri bir platform sağlayan İleti Yönetim Sistemi’ne  150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcıların gerekli izinleri en geç 31 Mayıs 2021 tarihine kadar sisteme yüklemesi gerekiyor.

İYS Sisteminin amacı nedir?

Yapılan sesli arama, gönderilen E-posta ve SMS’lerin denetim sistemi olan İYS, kanun ve mevzuatlar doğrultusunda ticari amaç ile gönderilen iletilerin kişisel ve kurumsal haklar çerçevesi içerisinde, kişi ve kuruluşlara ret hakkı doğurmaktadır. Sistem, kişi ve kuruluşların alacakları iletilere karar verme hakkını korumaktadır.

Kişi veya kurumlar ileti almak istemediği firma veya kuruluşları reddetme hakkına sahiptir. Ticari amaç ile ileti göndermek isteyen firma ve kuruluşların alıcının hakları doğrultusunda İleti Yönetim Sistemi’ne bildirmesi gerekmektedir. Bu nedenle gönderi yapacak firma ve kuruluşlar, alıncıların onayına sunmak için İYS sistemine yükler.

SOFT İYS ile neler yapılmaktadır?

SOFT İleti Yönetim Sistemi ile tüm izinlerinizi yönetebilirsiniz. Toplu izin yüklemeleri için kullandığınız CRM programları içerisinden CSV formatı oluşturabilir ve izinleri tekli veya toplu yükleyebilirsiniz. İzin alımlarınız için SOFT İYS içerisinden gönderim durumlarını takip edebilir, hatalı girişlerin tespitlerini yapabilirsiniz. İzinleri tarih aralıkları ile veya filtreleme yaparak izin durumlarını sorgulayabilirsiniz.

SOFT İYS uygulaması diğer SOFT uygulamaları gibi kanun ve mevzuatların gerekliliklerine uygun olarak geliştirilmiştir. SOFT İYS üzerinden izin kontrolleri sağlanır. Yasal olarak reddedilen izinler hakkında 3 iş günü içinde aksiyon alınması gerekmektedir. Sık ve hızlı işlemler gerektiren bu sistemde SOFT İYS ile takip kolaylığı sağlanırken hata oranı azalır.